reklama
kategoria: Miasto
9 luty 2024

Czechowice-Dziedzice na mapie śląskiego przemysłu

zdjęcie: Czechowice-Dziedzice na mapie śląskiego przemysłu / By D T G - Own work [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
By D T G - Own work [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
Zapraszamy do Czechowic-Dziedzic - miasta przemysłowej potęgi. Odkryj fascynującą historię tego miejsca, które kiedyś było częścią Śląska Cieszyńskiego.
REKLAMA

Tego szukamy w Czechowicach-Dziedzicach

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Czechowice-Dziedzice pogoda, Czechowice-Dziedzice praca, Czechowice-Dziedzice, multikino Czechowice-Dziedzice, taxi Czechowice-Dziedzice, kino Czechowice-Dziedzice, najnowsze wiadomości policyjne Czechowice-Dziedzice.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Czechowicach-Dziedzicach, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.
Mimo że prawa miejskie Czechowice-Dziedzice uzyskały dopiero 14 grudnia 1950 r., to pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XV w. (1430 r.), a niektórzy historycy datują je nawet na początek XIV w. Przed wiekami obszar ten był zamieszkały przez trzy wsie: Czechowice, Dziedzice i Żebracz. Przez pięć wieków stanowiły one tereny przygraniczne, oddzielając Królestwo Cieszyńskie od Królestwa Polskiego do 1772 r., a po pierwszym rozbiorze izolując Galicję od Śląska Austriackiego. Po pierwszej wojnie światowej Czechowice i Dziedzice (Żebracz został włączony do Czechowic) znalazły się w granicach Polski. Pierwszym znanym właścicielem Czechowic był rycerski ród Czelów, jeden z najstarszych na Śląsku Cieszyńskim. W 1675 r. wieś Czechowice nabył Fryderyk Aleksander Kotuliński, a pozostałością po nim jest rokokowy pałac znany jako Pałac Kotulińskich.

Do połowy XIX w. mieszkańcy głównie utrzymywali się z rolnictwa. Dynamiczny rozwój obszaru był rezultatem umiejscowienia w Dziedzicach stacji Carsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda, głównej trasy kolejowej łączącej Wiedeń z Krakowem i Lwowem (pierwszy fragment uruchomiono 17 grudnia 1855 r.). Wzdłuż tej linii kolejowej powstało wiele zakładów przemysłowych, takich jak rafineria nafty, kopalnia węgla kamiennego, fabryka podkładów kolejowych, zakład przetwórstwa metalowego, cegielnia, a nawet przetwórnia ryb morskich.

W dwudziestoleciu międzywojennym Czechowice i Dziedzice stanowiły jedne z bardziej rozwiniętych gmin w województwie śląskim. Obszary wzdłuż linii kolejowej nadal intensywnie przemysłowo się rozwijały. W tym okresie powstała Fabryka Przemysłu Elektrycznego Czechowice (1921), Fabryka Kabli Clement Zahm Spółka z o.o. (1931), Fabryka Galanterii Żelaznej, zakłady produkujące zapałki, maszyny, pompy, papier, oraz wiele innych. Dynamiczny rozwój sektora przemysłowego przyczynił się do szybkiego wzrostu standardu życia mieszkańców całego regionu. Następował rozwój budownictwa mieszkaniowego, powstawanie domów kultury, scen teatralnych, kin i licznych klubów sportowych.

W trakcie II wojny światowej ten obszar został włączony do III Rzeszy, co skutkowało represjami wobec ludności cywilnej, takimi jak łapanki uliczne, przymusowe prace w Niemczech, deportacje do obozów koncentracyjnych i publiczne egzekucje. W 1940 r. Czechowice i Dziedzice zostały połączone w jedną gminę. Na terenie Czechowic-Dziedzic istniały dwa podobozy KL Auschwitz. 561 więźniów pracowało przy usuwaniu gruzów i rozbiórce zbombardowanych obiektów, wykonywaniu prac murarskich, naprawie dróg i torów oraz zabezpieczaniu rafinerii. Czechowice-Dziedzice zostały wyzwolone przez armię radziecką w lutym 1945 r.

Po nadaniu praw miejskich w 1950 r. miasto miało funkcjonować pod nazwą Czechowice. Jednak na skutek zdecydowanego protestu mieszkańców Dziedzic w 1958 r. przywrócono nazwę Czechowice-Dziedzice.

Sięgnij po więcej informacji od Twojego Miasta!

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Czechowice-Dziedzice
-0.6°C
wschód słońca: 07:03
zachód słońca: 15:56
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Czechowicach-Dziedzicach

kiedy
2025-01-22 18:00
miejsce
Kino Wisła - Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-02 17:00
miejsce
Kino Wisła - Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-29 19:00
miejsce
Sala Widowiskowa - Kino Świt,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-11 16:00
miejsce
Sala Widowiskowa - Kino Świt,...
wstęp biletowany