Spółka CPK kupiła ponad 1400 hektarów w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć
"Do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) zgłosiło się w sumie – także poza obszarem objętym decyzją lokalizacyjną dla Lotniska CPK – ponad 1400 osób posiadających prawie 4000 hektarów. Z tej puli spółka CPK zakupiła dotychczas 1593 działki" - przekazała w komunikacie spółka Centralny Port Komunikacyjny. Dodano, że dzięki aktom notarialnym podpisanym w ciągu ostatnich dni łączna suma powierzchni nabytych nieruchomości to 1410 ha.
Spółka poinformowała, że rozbiórki budynków zakończono na ponad 130 działkach. Ten proces jest kontynuowany na kolejnych terenach wraz z postępem procesu nabywania gruntów – w ramach PDN i zgodnie z harmonogramem prac rozbiórkowych - zapewniono. Na pozyskanych przez CPK działkach trwają też prace przygotowawcze, a dla zainteresowanych mieszkańców spółka organizuje i finansuje przeprowadzki.
"Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec nabyć nieruchomości w ramach PDN. Podpisane protokoły uzgodnień, które poprzedzają zawarcie aktów notarialnych, dotyczą kolejnych ok. 200 ha, a w negocjacjach są następne nieruchomości" - przekazała spółka.
Z komunikatu wynika, że obszar objęty wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla Lotniska CPK, dla którego spółka potrzebuje pozyskać nieruchomości, to ok. 2500 ha. Zakończenie negocjacji z mieszkańcami i sprzedaży nieruchomości w ramach PDN powinno nastąpić przed wydaniem decyzji lokalizacyjnej w pierwszej instancji. Termin decyzji zależy od Wojewody Mazowieckiego, który obecnie prowadzi w tej sprawie postępowanie administracyjne - wyjaśniono.
Spółka poinformowała także, iż osoby przystępujące do PDN mogą liczyć na bonusy finansowe, np. gwarancję sprzedaży swojej nieruchomości za kwotę wyższą od wartości rynkowej o 40 proc. dla budynków i 20 proc. w przypadku gruntów. Inną możliwością jest wycena nieruchomości z uwzględnieniem wartości odtworzeniowej bez stopnia zużycia. Mieszkańcom przysługują w ramach PDN także inne bonusy, np. sfinansowanie przez CPK przeprowadzki majątku i obsługi prawnej transakcji oraz, dla zainteresowanych – konsultacji, kursów i szkoleń zawodowych – na potrzeby prac przy budowie i funkcjonowaniu lotniska.
Centralny Port Komunikacyjny to spółka Skarbu Państwa powołana na mocy artykułu Ustawy z 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego obejmującego budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynacji i realizacji inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Nadzór właścicielski nad nią sprawuje Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł. (PAP)
agg/ mick/